Usługi dekarskie

Co zaliczamy do dachów płaskich?

O nas

Dachy płaskie

Dachy płaskie są głównym obszarem działalności naszej firmy. Zamienną nazwą dachów płaskich ze względu na swoją konstrukcję są stropodachy. Dachy o takiej budowie charakteryzują się nachyleniem połaci od 0° do 12°.

Jak zbudowane są dachy płaskie?

Dachy płaskie zbudowane są z kilku kluczowych elementów. Podstawą każdego dachu jest konstrukcja. W przypadku dachów płaskich elementem konstrukcyjnym może być strop żelbetowy lub blacha trapezowa. Kolejnym elementem jest paroizolacja. Bardzo ważnym elementem w tej technologii jest izolacja termiczna która zabezpiecza budynek przed utratą ciepła lub chłodu. Wierzchnią warstwą dachu płaskiego jest izolacja przeciwwodna która zapewnia szczelność całej konstrukcji. 

Przekrój dachu płaskiego
Konstrukcyjne blachy trapezowe

Konstrukcja

Konstrukcja dachu płaskiego może zostać wykonana na kilka różnych sposobów. W przypadku budownictwa przemysłowego i konstrukcji stalowych warstwą nośną dachu są blachy trapezowe montowane mechanicznie w kierunku poprzecznym do stalowych belek. Blachy konstrukcyjne przymocowane do płatwi w większości przypadków nadają spadek połaci dachowej przez co nie ma potrzeby obciążać dachu spadkową izolacją termiczną. W przypadku budownictwa kubaturowego oraz rzadziej przemysłowego warstwą konstrukcyjną dachu jest strop żelbetowy. Płyty stropowe z reguły wykonywane są jako płyty o stałej grubości ze względu na ciężar beton, wpływa to na konieczność nadania spadku połaci dachowej za pomocą spadkowych płyt izolacji termicznej . Stropy żelbetowe mogą być wykonywane w technologii monolitycznej czyli wylewane na miejscu budowy lub w postaci płyt prefabrykowanych dostarczanych na budowę jako gotowe do montażu elementy konstrukcyjne.

Paroizolacja

Paroizolacja pełni rolę bariery, która ogranicza przenikanie pary wodnej do konstrukcji dachu płaskiego. Chroni dach zarówno przed wilgocią pochodzącą z pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio pod nim, jak i przed wilgocią napływającą od strony attyk. Kluczowe znaczenie ma tutaj szczelność całego systemu, którą można osiągnąć dzięki precyzyjnemu połączeniu paroizolacji z warstwą głównego pokrycia dachowego. Niestety, zastosowanie paroizolacji z folii PE nie gwarantuje pełnej szczelności, ponieważ trudno jest skutecznie zespolić poszczególne pasy folii oraz szczelnie połączyć ją z innymi elementami, na przykład z papą podkładową na attykach. Dodatkowo podczas montażu folia często ulega uszkodzeniom, na przykład w wyniku kontaktu z betonowym podłożem.

Blacha trapezowa na dachu
Izolacje dachów płaskich - wełna skalna

Izolacja termiczna

Izolacja termiczna odpowiedzialna jest za stawianie oporu cieplnego pomiędzy wnętrzem budynku i zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi. Izolacja termiczna służy do zatrzymywania ciepła jak również chłodu wewnątrz budowli w zależności od przeznaczenia obiektu oraz różnicy temperatur. Naważniejszym parametrem charakteryzującym izolację termiczne jest współczynnik przenikania ciepła Λ który dla pokryć dachowych wynosi od 0,040 W/mK do 0,02 W/mK. Warstwą izolacji termicznej w przypadku dachów płaskich może być styropian biały lub grafitowy, płyty XPS, wełna mineralna lub skalna oraz płyty PIR. Każdy z tych materiałów dodatkowo charakteryzuje się inną twardością co warunkuje ich zastosowanie w konkretnych przypadkach. Niezwykle ważnym aspektem pod kątem bezpieczeństwa jest również reakcja na ogień całej konstrukcji dachu. Często to właśnie izolacja termiczna stanowi barierę zabezpieczenia pożarowego.

Izolacja przeciwwodna

Izolacja przeciwwodna jest kluczową warstwą technologiczną dachów płaskich, gdyż to właśnie ona wystawiona jest na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych i chroni obiekt budowlany przed zalaniem. Każda technologia posiada odmienne właściwości fizyczne i charakteryzuje się inną odpornością na działanie warunków atmosferycznych. Na powierzchni dachu mogą panować całkowicie skrajne warunki wilgotnościowe jak również temperaturowe. Najpowszechniejszym materiałem stosowanym na dachach płaskich jest papa czyli połączenie materiałów bitumicznych i syntetycznych. Dużo lepszymi właściwościami charakteryzują się membrany. W przypadku membran posiadamy szeroki wachlarz wyboru gdyż każda membrana wykonana jest z innej mieszanki tworzyw sztucznych i posiada odmienne właściwości.

Izolacje dachów płaskich - membrana PVC
Izolacje dachów balkonów tarasy wentylowane

Elementy dodatkowe

Elementy wyposażenia dodatkowego dachów płaskich różnią się w zależności od powierzchni, wysokości oraz przeznaczenia obiektu budowlanego. Najczęściej spotykanym elementem dodatkowym dachu są obróbki blacharskie które wykańczają krawędzie dachu i wystające z powierzchni dachu kominy. Na dachach płaskich bardzo często projektowane są liczne systemy odwodnienia wewnętrznego, zewnętrznego lub awaryjne. Dachy płaskie wyposażane są również w wyłazu dachowe, świetliki, klapy ppoż lub systemy asekuracyjne.

Izolacja nie może być dobra. Izolacja musi byc idealna.

Dachy płaskie oferują nowoczesny wygląd, funkcjonalność i trwałość, pod warunkiem, że zostaną wykonane zgodnie z najwyższymi standardami technicznymi. Nasza firma specjalizuje się w kompleksowej realizacji dachów płaskich, zapewniając solidność, szczelność i estetykę, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.